Web Novel Yazarı Ne İster?

Web Novel Yazarı Ne İster Biraz Konuşalım mı?

İçimden, bu sıcak günlerde kapınızın önüne bir kap su, bir kap mama koyunuz diye başlamak gelse de, kendimi dizginleyeceğim.

Öncelikle, web novel okurunun ne istediği konusundaki gözlemlerimi paylaşmak istiyorum, bakın bakalım eksik veya fazla bir şey var mı?

Web Novel Okuru En Çok Yeni Bölüm İstiyor

Sanırım kimsenin bu tespite bir itirazı olmayacaktır. Benim gibi haftada üç bölüm de yayınlasanız, her gün iki bölüm de paylaşsanız, büyük ihtimal yeterli gelmeyecektir.

Böyle bir istek de bulunmanın kesinlikle yanlış bir tarafı yok ama eksik yanları var. Bunları yazının devam eden kısımlarında açıklayacağım.

Web Novel Okuru Başladığı Serinin Nihayete Ermesini İstiyor.

Haklılar da, zaman ve enerji benim bakış açımdan dünyanın en önemli iki kaynağı. İnsanlar, bu eksilebilir değerleri sonuca varamayacak bir şey için harcamak istemeyebilirler.

Zaman ve Enerji kavramlarının web novel için neler ifade ettiğini, başka bir blog yazımda sizlerle paylaşacağım.

Web Novel Okuru Takip Ettiği Seride Yeterli Kalitenin Sağlanmasını İstiyor.

Öyle çok yüksek bir kalite beklentisi içinde olmadığınızı biliyorum hatta bu davranış biçimi, web novel yazmak isteyen insanlar için teşvik edici bile oluyor.

Zor olan, belli kalite standardına çıkıp orada kalmayı başarabilmek. Kolaylaştırıcı yöntemler yok mu, tabii ki var. Web novel yazarı olarak kendi isteklerimi sıralarken, bu konuya da değinmeden geçmeyeceğim.

Web Novel Okuru Düzenli Yayın Planı Ve Süreklilik İstiyor.

Herhalde ağzımı açamayacağım tek istek budur. Yazar ve okur arasındaki paylaşım bağı oluştuğu andan itibaren, koşulların önemi olmadan belirli bir düzenin oturması gerekiyor. Yazar olarak bu konudaki görüşlerimi aşağıda daha ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Gözüme çarpan en önemli başlıklar bunlar, atladığım ve sizin en az bunlar kadar önemli olduğunu düşündüğünüz noktalar varsa, yorum kısmına bekleniyorsunuz.

Gelelim bir web novel yazarı olarak madalyonun diğer tarafındaki isteklere, haksızlık olmaması adına burayı da dört ana başlıkta toplayacağım. Tahmin edeceğiniz üzere, bu kısım tamamen benim şahsi görüşlerimden oluşacaktır.

Web Novel Yazarı Etkileşim İster

Bu konu hiç tartışmasız listenin başına yerleşir ve yerinden bir santim kıpırdamaz. Şahsi olarak motivasyonum içsel olsa da; kendim için yazıyorum, sanat için yazıyorum gibi söylemlere katılmıyorum.

Ben, kurduğum dünyaların, yarattığım karakterlerin, yaşanan olayların, diğer insanlar tarafından da deneyimlenmesini istiyorum. Tam olarak bu nedenle etkileşim benim için en önemli ihtiyaç.

Okuma sayıları ve diğer sayısal değerler neyine yetmiyor diyenler çıkabilir. Cevap olarak, aslında onlarda benim yazdıklarım gibi soyut kavramlar diyebilirim sadece.

Ne zaman okur öykünün geneli veya bölümün içindeki olaylarla ilgili bir yorum atarsa, işte o an yazdıklarım elle tutulabilir somut şeylere dönüşüyorlar. Yarattığım dünyanın içinde benden başka birileri daha olduğunu öğreniyorum ve dışsal olarak beni en çok motive eden durum bu.

Evet, benim için okur yorumları depomu dolduran yakıtlardan biri ve sorumluluk sahibi olduğum insanların olduğunu hatırlatan uyarı işaretleri. Etkileşimin en basit yöntemi olan yorumları, benimkiler dâhil hoşunuza giden tüm çalışmalar için aksatmayın lütfen.

Web Novel Yazarı Eleştiri İster

Duyuyor gibiyim, yorum isterken zaten bundan bahsetmiyor muydun diye soruyorsunuz? Cevap veriyorum, hayır!

Eleştiri, benim yazdığım metnin üzerine yapılan değerlendirmelerdir, burada en önemli nokta metin kısmıdır. Novel ’in geneline veya sadece bir bölümü üzerine fikir beyan etmektir, bunlar yazılı olanın üzerine oldukça başımın tacıdır.

Açık konuşayım, hepsini uygulayacak mıyım tabii ki hayır ama bu değerli bulduğum gerçeğini değiştirmeyecektir. Her eleştiri, daha önce olmayan bir yolu yazara gösterme potansiyeline sahiptir ve ben, özellikle Altı Medeniyetin Dünyası adlı novelini yazarken bundan epey beslendim.

Eleştirirken benim özelimde tedirgin olmanıza hiç gerek yok, duygu ve düşüncelerinizi evrensel normlara uyarak yazabilirsiniz.

Web Novel Yazarı Okurla Kurulan Bağın İstikrarlı Olmasını İster

Yukarıda yazar ve okur arasında oluşan bir bağdan bahsetmiştim, şimdi onu detaylandırmanın zamanıdır.

“Bedavaya yapıyoruz bu işi, hâlâ konuşuyorsunuz!”

“Biz seni burada okuyorduk, sattın bizi!”

Yukarıdaki yorum örneklerinin en az birkaç farklı çeşidini muhakkak okumuşsunuzdur, istikrarsız bir bağın en önemli örnekleridir kendileri.

Üzerlerinden konuşmaya devam edelim; ortaya konan bir ürün tüketicinin hizmetine sunulduysa, baştan belirtilen koşulların çok önemli bir neden olmadıkça değiştirilmemesinden yanayım.

Birinci yorum örneğinin başlangıcı tamamen buraya dayanır. Korunamayacak bir tempoyla başlanan paylaşımın sonucunda, düşen verimle beraber böyle kırıcı konuşmalar oluyor.

İkinci yorum örneği, yazarın eserinin paylaşım biçimini değiştirmesinin getirisidir. Ücretsiz olan bir ürünün sunumunun ücrete tabi olması, genelde okurun pek hoşuna gitmez.

Engin, bunları biliyoruz, sen niye yeniden anlatıyorsun derseniz hızlıca sadede gelirim.

Eğer yazar ve okurlar olarak karşılıklı fayda sağlanacak bir bağımız olmasını istiyorsak, dikkat etmemiz gereken hususlar olduğunu anlatacağım.

İki Önemli Nokta Var

Önce iğneyi kendime batırayım. Yazar olarak net ve şeffaf olmalıyız, okurun aklını karıştıracak, arka planda işleyen hesaplarımız olmamalı.

Sözünü verdiğimiz plana sadık kalmalı, bunu başaramayacağımız zaman direkt olarak okurla paylaşmalıyız.

Gelelim çuvaldız kısmına, okurlar olarak yazarlardan alacağınız verimi çoğu zaman siz belirliyorsunuz. Örnek vermem gerekirse, yeni bölüm ve daha çok bölüm baskıları ilk başlarda gerçekten işe yarayacaktır ama ya sonra?

Özellikle yazar arkadaşımız yeni biriyse, eserinin istenmesinin cazibesiyle yapabileceğinden fazlasını yapmak ister ve yapar. Dedim ya, kısa vadede başarı garanti ama inanın bana, zaman ilerledikçe verim birçok yönden düşmeye başlayacaktır.

 Genel kalite, bölüm sayısı veya ikisi birden düşmeye başlar. Üzülerek söylüyorum, yarıda kalmış çoğu serinin kaderi böyle yazılmıştır.

Kaliteli ve istikrarlı kurulmuş bir yazar – okur bağı, her iki taraf için en kazançlı yoldur.

Web Novel Yazarı Desteklenmek İster

Son madde olmasına rağmen, kendinden önce gelen üç maddeyi de kapsayan bir başlıktır. Yorumlarda bulunup hikâye dünyasının bir sakini olmak da, metni eleştirip yeni fikirlere ışık tutmak da, kaliteli bir bağ oluşturup yalnız olmadığını hissettirmek de, destek olmanın yollarıdır.

Bu maddenin geniş açılımını, başka bir blog yazıma bırakmak istiyorum. Belki bu yazının altına atılan yorumlar, bana yeni fikirler kazandırabilir.

Yazımda kısaca, iki senelik web novel yazarlığı yolculuğum boyunca tespit ettiğim noktaları anlattım. Sizin de paylaşmak istedikleriniz varsa yorumlara bekliyorum

Sanseiu